Vítáme Vás v nové rubrice, ve které Vám budeme představovat zajímavé produkty/řešení dostupné z naší nabídky.
A abychom začali hezky zostra, začneme relativně sofistikovaným, avšak jednoduchýnm řešením – samozamykacím zámkem.
Co si pod Tímto produktem představit? Jistě jste se setkali s bytovým domem, na jehož vchodě bylo více, či méně výhružně napsáno, že „po desáte večer zamykejte!!“ Proč? Důvodem jsou samozřejmě nezvaní hosté, kteří se do domu po nocích více, či méně násilně dostávají. Někteří chtějí přenocovat, jiní pak hledají, co by si přisvojili.
Abychom se uvedli do problematiky, zavřené dveře neznamenají zamknuté a dle toho i trvá jejich neautorizované otevření (tedy bez klíče). Znalý človek se přes zavřené dveře může dostat i během několika vteřin, kdežto zamčené už jsou otázkou spíše minut a to i pro zkušené.
Obrana je tedy jasná – zamykat vchod. Avšak jak přimět všechny obyvatele za sebou vždy zamknout? Jdete vyvenčit psa – mám zamykat, když jen obcházím blok? Jak už jsme zmínili, do zavřených dveří se dá dostat během vteřin. Nehledě na diskomfort takového konání. A pokud používáte otevírání dveří na dálku přes domovní telefony, můžete na toto při zamčených dveřích rovnou zapomenout.
Právě pro tyto případy existují samozamykací zámky. Užití najdou v bytových domech, stejně jako ve firmách. Dají se kombinovat s domovními zvonky, či čipovými přístupovými systémy.
Jak z názvu vyplývá, SAMO-zamykací zámek se v okamžiku zavření dveří sám zamkne. Tedy nejen že se zaklapne střelka (jazýček, který u běžného zámku ovládáme klikou), ale do zárubně vystřelí i závora (ta část, kterou bežně ovládámě klíčem). A jako bonus samozamykacího zámku se s vystřelením závory zablokuje i střelka (což se u normálního zámku neděje). Samozamykací zámek je tak zajištěn dvoubodově. Celý tento mechanický koncert zajišťují pružiny, které se samy natahují předchozím otevřením zámku.
Asi Vás napadá, co když takový zámek chci odemknout? Musím pak při každém odchodu z domu používat klíče? Samozřejmě že ne. Při odchodu zevnitř budovy se zámek odemkne pouým stisknutím kliky. Toto chování má konkrétní název – „paniková funkce“. Důvodem je jednak komfort, ale hlavně se jedná o bezpečnostní funkci. Pro případ nenadálých události – únik plynu, požár, … – musí být umožněmno všem lidem z budovy uniknout bez překážek. Norma která tuto problematiku pokrývá se nazývá EN 179. A nemusíme snad dodávat, že klasicky zamčené dveře rychlý únik z domu zrovna nezlehčují.
V úvodu jsem zmínil, že samozamykací zámky lze kombinovat s různými systémy. Proto jsou následující řádky věnovány jejich variantám, provedení a popisu jejich funkcí.
Mechanický samozamykací zámek
Nejjednodušší (a nejlevnější) varianta samozamykacího zámku. V případě instalace do stávajícíh dveří (klika-koule) většinou zůstává zachováno stávající kování. Zámek se zvenku odemyká otočením klíče, zevnitř se pak odchází zmáčknutím kliky.
Použití:
bytové domy, firmy, objekty, kde byl dodnes používán vchod osazený kováním klika-koule a není přítomen žádný elektronický systém otevírání – befo (bzučák). Vyjímku tvoří vchody, kde se využívá tzv. chytrých klik (Kaba evolo, Mult-T-Lock SmartAir aj.)
Montáž:
Montáž zámku je na první pohled jednoduchá. V ideálním případě stačí jen vyměnit stávající zámek za samozamykací. Avšak vzhledem k užšímu výběru rozměrů samozamykacích zámků je většinou nutné upravovat montážní otvory a dost často vyměnit, či vyrobit nový protiplech (plech s otvory na střelku a závoru v zárubni).
Elektro-mechanický samozamykací zámek
Jedná se o zámek, který umožňuje vzdáleně umožnit vstup do objektu bez použití klíče. Toto provedení vyžaduje v prvé řadě výměnu kování za provedení klika-klika. V neaktivním stavu je vnější klika volná (chová se, jakoby bylo zamčeno), avšak při přivedení vnějšího impulsu (typicky odemčení přes domácí telefon, případně po přiložení čipu ke čtecímu zařízení) se klika „zpevní“ a jejím stiskem se zámek odemkne. Zevnitř se chová stejně, jako mechanický samozamykač. Zámky jsou stavěné zpravidla na impuls 12V DC.
POZOR – není možné použít jakékoliv kování klika-klika, ale kování k tomuto určené. Klika musí být s tělem štítu kování napevno spojená, ideální je, když obsahuje i vratnou pružinu, která zámku pomáhá v návratu kliky!
Použití:
Řešení se uplaňuje u vchodů, které se doposud otevíraly na dálku, či pomocí čipů pomocí otvírače (Befo, bzučák). To je při použití samozamykacího zámku samozřejmě nepoužitelné (Befo uvolňuje jen střelku, kdežto zámek je zamčen i závorou).
Montáž:
Zámek se instaluje podobně jako čistě mechanický zámek. Avšak vzhledem k tomu, že již nelze použít Befo, je třeba dovést impulz ze zárubně (či pasivního křídla) do aktivního křídla, kde je umístěn zámek.
Elektro-motorický zámek
Nejkomfortěnjší z nabízených variant. Montujeme jej v případě že, nechete (nebo nemůžete) pro otevření mačkat kliku. Zámek v sobě ovládá motor, který nahrazuje stisk kliky. Po přivedení el. impulsu tedy sám zatáhne závoru. Zamykání opět zajišťují pružiny. Toto řešení umožňuje zachování původního kování klika-koule.
Použití
U vchodů, kde není žádoucí akce uživatele. Je možno použít u automaticky otvíraných dveří, případně v situacích, kdy není možné instalovat kování klika-klika (bývají to často designové dveře jen s madlem apod).
POZOR! – zámky pro svůj chod potřebují neustálé napájení 12V DC zdrojem. Je tedy nutné při instalaci počítat jak s jeho umístěním, tak přívodem el. prudu.